Život s rakovinou 

 Oznámenie diagnózy – onkologické ochorenie a začiatok liečby, znamená pre človeka nastúpenie na kolotoč, pričom mnoho pacientov má pocit, že sa nedá ani zastaviť, nieto ešte z neho vystúpiť. Striedajú sa lekári, menia lieky, život obráti naruby, veci dovtedy dôležité strácajú význam, v hodnotovom rebríčku nastáva posun.

     Cesta liečby a zotavovania je pre pacienta i jeho rodinu veľmi náročná a má dopad ako na psychiku, tak na emocionálne prežívanie. Mení sa pohľad pacienta na seba samého, svoj život, ale i svoje okolie či rodinu. Prehodnocuje priority, často krát mení správanie tak, že ho jeho okolie nespoznáva.

     Či už negatívne alebo pozitívne emocionálne reakcie každého chorého človeka sú jeho vlastnou odpoveďou na chorobu a liečbu. A práve počas tohto obdobia vypätia nielen fyzických, ale aj psychických síl, by pacienti nemali mať obavy z návštevy psychológa, ktorý im môže pomôcť zodpovedať ich otázky, týkajúce sa prežívania ochorenia, sprevádzať ich na ceste liečbou a po nej. A nielen ich samotných, ale aj ich rodinných príslušníkov a blízkych ľudí.

     Podporu a pomocnú ruku onkologickým pacientom a ich blízkym poskytuje i Liga proti rakovine. Jej Centrá pomoci ponúkajú všetky svoje služby bezplatne.

     Aj my sme súčasťou občianskeho združenia LPR, keďže sa pravidelne stretávame v rámci stredných škôl z celého Slovenska na onkologickej výchove organizovanej práve Ligou proti rakovine. Už pri vzniku občianskeho združenia  v r. 1990 sa za jednu z priorít v jej činnosti stanovila výchova a vzdelávanie mladej generácie k zdravému spôsobu života, ktorý patrí ku kľúčovým faktorom v prevencii pred rakovinovým ochorením. Preto im patrí naša vďaka a aj touto prácou chceme poukázať, že to, čo robia má zmysel a študenti odovzdávajú vedomosti ďalej a šíria Lige dobré meno.